Суд визнав протиправним рішення НКЦПФР щодо зупинення торгівлі цінними паперами ПАТ "Фондова біржа "Перспектива"


Оприлюднено Постанову Окружного адміністративного суд міста Києва, який постановив  визнати протиправним та скасувати рішення НКЦПФР щодо зупинення торгівлі цінними паперами ПАТ "Фондова біржа "Перспектива" на будь-якій фондовій біржі.

Це рішення НКЦПФР було винесено 04.08.2015 за № 1212. Обіг акцій ФБ  "Перспектива" було зупинено з 05.08.2015 до 05.12.2015, а рішенням від 26.11.2015 НКЦПФР № 1967 зупинення торгівлі було подовжено до 07.04.2016.

«Для біржі рішення НКЦПФР про зупинення обігу її акцій на організованому ринку було вкрай несподіваним, оскільки жодних правових чи фактологічних підстав для таких дій регулятора не вбачалося. І це вже не кажучи про репутаційну складову, - розповідає голова Біржової Ради ФБ «Перспектива» Едуард Мілюшко.

До того ж звинувачення були щоразу різними. На початку серпня 2015 року на прес-конференції  регулятором декларувалася, начебто, відповідність цінних паперів ФБ «Перспектива» ознакам фіктивності. Після ґрунтовного спростування біржею цих безпідставних тверджень у регулятора виникли зовсім інші, принципово нові звинувачення – про, начебто, маніпулювання цінами акцій біржі. І ФБ «Перспектива» знову докладно аргументувала свою позицію про безпідставність таких звинувачень.

Втім, багаторазові звернення ФБ «Перспектива» до Комісії, більш ніж двомісячні дії щодо надання пояснень та коментарів, на жаль, не дали адекватного результату. Тому біржа у жовтні 2015 року була змушена звернутися за захистом своїх прав і інтересів до суду.

Наразі, через 11 місяців з моменту прийняття сумнозвісного рішення регулятора, отримано перше, як і очікувалося, позитивне (хоча і проміжне) рішення суду про задоволення позову біржі. Варто зазначити, що судом не встановлено наявність обставин маніпулювання. Загалом суд дійшов до висновку про недоведення Комісією як відповідачем того, що обіг акцій ФБ "Перспектива" зашкодив інтересам держави та інвесторам, не пояснив як саме відповідач захищає державу та інвесторів, не обґрунтував законність оскаржуваного рішення.

«Можете повірити, що біржі, як і іншим учасникам ринку капіталу, є чим зайнятися, окрім судової тяганини. Попри переважно негативний інформаційний фон навколо національного фондового ринку, біржа продовжує пропонувати нові інструменти та сервіси, брати участь в нормотворчій діяльності, розвивати ІТ. Однак, замість того, аби концентруватися на цих важливих для ринку та країни в цілому заходах, ми змушені витрачати час на з'ясування відносин з регулятором – тепер вже й в суді. Хоча ми цілком усвідомлюємо, що це не додає позитиву для сприйняття інвесторами українського фондового ринку», ? говорить Едуард Мілюшко.

Сподіваємось, що це (вже далеко не перше та, мабуть, не останнє) рішення суду, яке приймається не на користь регулятора, призведе до більш відповідального та зваженого підходу до процедури прийняття рішень у відношенні учасників ринку.

Вважаю, що таке рішення суду – це перемога не стільки біржі, скільки перемога здорового глузду та учасників ринку, яким ми щиро вдячні за розуміння та підтримку».

 

Довідка про компанію:

Фондова біржа «Перспектива» - технології та надійність. Одразу після створення в 2006 році біржа зайняла провідні позиції на ринку України завдяки активному впровадженню торгових, розрахункових та інформаційних технологій. Біржа першою в Україні реалізувала ринок заявок, легітимний електронний документообіг (2007), self-listing (2010), надійну і ефективну модель клірингу та розрахунків через спеціалізовану небанківську платіжну систему (2009), зареєструвала специфікації (2011) і запустила в обіг (2012) процентні строкові контракти, впровадила додаткове забезпечення в цінних паперах (2013), отримала погодження НБУ (2014), зареєструвала специфікації і запустила в обіг (2015) валютні деривативи. Універсальний підхід до стимулювання ліквідності та постійна модернізація біржових технологій дозволяють лідирувати в організації торгів максимально широким переліком фінансових інструментів.

4 липня 2016 р.