Тема тижня: Україна потребує побудови універсальної моделі клірингу


Україні необхідна адаптована до реалій модель клірингової системи. Сьогодні клірингові операції на ринку регулюються різними відомствами та нормативними документами.

Крім того, клірингова діяльність має яскраво виражений галузевий та фрагментарний характер, фахівці ж пропонують зробити цей процес централізованим та побудувати універсальну модель клірингу.

“Напевно, те, що стосується грошових розрахунків, це буде НБУ, важко уявити іншого. І важко уявити якусь сепарацію грошових розрахунків від банківської системи. Що стосується цінних паперів, то регулятор - це ДКЦПФР. Що стосується товарних ринків - то тема дискусійна. Але існує указ Президента, за яким ця функція передається Міністерству економічного розвитку”, - каже голова ради АУФТ Сергій Антонов.

Водночас, експерти зауважують, що при створенні універсальної моделі клірингу мають бути враховані інтереси усіх учасників ринку.

“Як ця система буде взаємодіяти з біржами, з депозитарною системою? Модель єдиної такої взаємозалежної інфраструктури - вона дуже цікава і, мені здається, перспективна”, - сказав голова ДКЦПФР Дмитро Тевелєв.

Проте існують між учасниками ринку суперечності стосовно можливої універсалізації, адже різні ринки працюють по-різному, тому створити єдині умови для всіх буде непросто.

“Наскільки взагалі можливо забезпечити універсалізм для всіх видів ринків. Особливо можливість функціонування єдиної клірингової палати, яка може бути одночасно хорошою і одночасно працювати на ринок деривативів і товарних ринків”, - каже радник голови ВДЦП Анатолій Головенко.

Запровадження нової моделі має сприяти здешевленню вартості запозичень, в тому числі державних, за рахунок підвищення ліквідності та розширення кола учасників торгів, зауважують фондовики. Крім того, передбачається максимальна диверсифікація видів забезпечення. Модель передбачає можливість застосування клірингових фондів, індивідуального забезпечення кредитування в цінних паперах та коштах.

Саме розмаїття видів забезпечення призведе до мінімізації ризиків розрахунків. Проте, коли вдасться універсалізувати механізми взаємозаліків, поки невідомо, адже спершу необхідно внести зміни до законодавства.

“Зараз незрозуміло до якого закону пропонувати зміни - до базовому чинного закону “Про національну депозитарну систему” або до законопроекту “Про центральний депозитарій” - який з них зіграє - не очевидно”, - сказав директор фондової біржи "Перспектива" Станіслав Шишков.

Експерти зауважують, що при створенні нової моделі клірингу вивчали міжнародний досвід і відштовхувалися від кращих його практик, тому запровадження нових правил при здійсненні клірингової діяльності сприятиме ефективному перерозподілу фінансових ресурсів всередині країни та сприятиме залученню іноземних інвестицій.

Источник: 24TV

29 серпня 2011 р.