Нацбанк назвав причини прискорення інфляції до 9,5%


У травні споживча інфляція в річному вимірі прискорилася до 9,5% (з 8,4% у квітні), а у місячному вимірі ціни зросли на 1,3%.

За даними НБУ, споживча інфляція у травні виявилася вищою за траєкторію прогнозу, оприлюдненого в інфляційному звіті за квітень 2021 року, що передусім пов’язано з високоволатильними компонентами споживчого набору, зокрема суттєвішим подорожчанням природного газу та соняшникової олії.

Базова інфляція пришвидшилася до 6,9% р/р (з 6,3% р/р у квітні).

Збільшилися темпи зростання цін на оброблені продовольчі товари (до 11,2% р/р) передусім через подальше підвищення світових цін на продукти харчування. Зокрема прискорилося подорожчання соняшникової олії та продуктів її переробки (майонезів, маргаринів, спредів).

Збільшення виробничих витрат на сировину та енергію спричинило підвищення ціни на хліб, макаронні, кондитерські вироби та м’ясні продукти. Зростання показника також підтримувалося сталим споживчим попитом.

Підвищення вартості послуг прискорилося (до 8% р/р). Швидше дорожчали послуги закладів громадського харчування, культури та відпочинку, оренди, утримання та ремонту житла, а також курси іноземних мов та мобільний зв'язок. Вартість водійських курсів та обслуговування автомобілів продовжила зростати, реагуючи на високий попит, а послуг таксі – через підвищення цін на паливо.

Натомість зростання вартості послуг закладів особистого догляду, фінансових і туристичних послуг сповільнилося.

Внаслідок сталого споживчого попиту прискорилося зростання цін на непродовольчі товари (до 1,4% р/р). Швидше дорожчали фармацевтична продукція, меблі та побутова техніка, а здешевлення одягу, взуття, товарів для особистого догляду та комп'ютерної техніки сповільнилося.

Надалі знижувалися темпи зростання цін на сирі продукти харчування (до 7,1% р/р). Стрімкіше дешевшала картопля, цибуля залишалася вдвічі дешевшою, ніж торік, завдяки значним запасам урожаю минулого року та розширенню пропозиції (як імпортної продукції, так і української). Останній чинник також вплинув на зниження цін на помідори та огірки в річному вимірі. Дешевшали порівняно з минулим роком цитрусові, а темпи зростання цін на яблука та яйця сповільнилися через вичерпання ефекту низької бази порівняння.

Водночас подорожчання деяких сирих продуктів прискорилося. Так, значно підвищувалися ціни на м’ясо внаслідок збільшення вартості кормів. Скорочення виробництва разом із підвищенням світових цін зумовило подорожчання молока. Зросли також ціни на цукор через високі світові ціни та нижчі торішні врожаї цукрового буряку.

Темпи зростання адміністративно регульованих цін зросли до 17,3% р/р. Вартість природного газу для населення стрімко збільшилася через підвищення світових цін та низьку базу порівняння. Прискорилося також подорожчання транспортних послуг передусім через збільшення витрат на паливо та оплату праці. Водночас унаслідок посилення конкуренції з боку електронних сигарет (ТВЕНів) сповільнилося підвищення цін на тютюнові вироби.

Зростання вартості палива прискорилося до 37,4% р/р. Це пов’язано з підвищенням світових цін на нафту та зі збереженням високого попиту з боку населення.

Нацбанк очікує збереження інфляційного тиску впродовж наступних місяців з огляду на високі світові ціни, зокрема на енергоносії та продовольчі товари.

За прогнозом НБУ, цьогоріч інфляція становитиме 8%, а пік інфляційного сплеску припаде на липень-вересень.

Нацбанк очікує повернення інфляції у цільовий діапазон 5%±1 в.п. у першому півріччі 2022 року.

 

Джерело:  Фінансовий клуб, 10.06.2021, 13:55

10 червня 2021 р.