НКЦПФР підбила підсумки розвитку вітчизняного фондового ринку у грудні 2017 року.
ОРГАНІЗОВАНИЙ РИНОК
Згідно з даними Комісії, загальний обсяг торгів на організованому ринку цінних паперів України у грудні 2017 року становив 24,7 млрд. грн., що виявилося на 51,5% більше показника листопада. Обсяги торгів корелюються з активністю торгів ОВДП.
В останньому місяці минулого року укладення біржових контрактів відбувалось на 4 фондових біржах. Понад 99% усіх торгів було здійснено на фондових біржах «Перспектива», «ПФТС» та «Українська біржа» внаслідок торгів ОВДП.
Найбільша кількість укладених біржових контрактів (99%) була зафіксована на «Українській біржі» в результаті підвищення активності торгів ОВДП на цьому майданчику.
Організований ринок за структурою торгів у розрізі фінансових інструментів фактично є ринком обігу державних облігацій (90%). Обсяги торгів з іншими цінними паперами залишаються на мінімальному рівні та складаються в основному з кількох емітентів, попит на цінні папери яких формується обмеженим колом учасників.
У грудні 2017 року кількість виконаних біржових контрактів зменшилася в порівнянні з листопадом на 11,5% на фоні зменшення обсягів торгів на строковому ринку.
НЕОРГАНІЗОВАНИЙ РИНОК
Загальний обсяг торгів на неорганізованому ринку цінних паперів у грудні 2017 року становив 18,5 млрд. грн. Такий показник на 6,9% перевищив результат листопада минулого року. При цьому найбільші зміни в обсягах та структурі торгів було зафіксовано в сегменті акцій.
ТОРГІВЛЯ АКЦІЯМИ
У грудні 2017 року понад 40% торгів на неорганізованому ринку здійснювали перші ТОП-5 торговців цінними паперами, обсяг угод у яких становив 4,6 млрд. грн.
Порівнюючи ціноутворення на акції на біржовому та позабіржовому ринках, можна констатувати, що спред цін на неорганізованому ринку значно ширше, а різниця, починаючи з 50% спреду та більше, фактично зростає в геометричній прогресії.
Кількість випусків, що торгуються на неорганізованому ринку, значно більше за ті, що перебувають у біржових списках фондових бірж.
ТОРГІВЛЯ ОВДП
Протягом грудня 2017 року середня дохідність за гривневим ОВДП становила близько 15%-18% при мінімальній дохідності, зафіксованій на рівні 9,24%, та максимальній – на рівні 18,9%.
Протягом трьох місяців поспіль спостерігалося падіння середньозваженої ставки річної дохідності, яка є предметом укладених біржових контрактів з ОВДП.
Інвестори, насамперед, проявляли зацікавленість до державних облігацій з середньостроковим терміном погашення. Водночас ліквідність ОВДП з терміном погашення три та більше років – мінімальна.
Більш детально – у Бюлетені НКЦПФР
Джерело: FinPost, 22.01.2018, 11:04